Vzdelávací program bude pozostávať z kurzov a workshopov zameraných na jednotlivé zobrazovacie modality (TTE a TEE), doplnený bude aj o tzv. „point of care“ vyšetrenia. Konkrétne vzdelávacie aktivity budú optimalizované pre jednotlivé lekárske špecializácie. Lektori budú vybraní na základe ich kvalifikačných predpokladov, v spolupráci s odbornými lekárskymi spoločnosťami.
Rovnako bude s odbornými spoločnosťami konzultovaná náplň a forma kurzov, priebežne hodnotená ich kvalita a pripravované metodické pokyny s cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť vytvoreného vzdelávacieho programu.
Najdôležitejším študijným a tréningovým didaktickým prostriedkom bude sonografický simulátor. Umožní štúdium a nácvik v potrebnom rozsahu bez obmedzovania pacienta, prinesie aj množstvo výhod podmieňujúcich efektívnosť vzdelávania. Súčasťou vzdelávacieho programu bude však aj nácvik s využitím reálnych sonografických zariadení na modeloch resp. figurantoch.
Realizácia vzdelávacieho programu je plánovaná priamo na jednotlivých relevantných zdravotníckych pracoviskách v regiónoch Slovenska, taktiež na kongresoch, konferenciách a ďalších stretnutiach odbornej lekárskej verejnosti. Podporu realizácii projektu vyjadrila Slovenská kardiologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť pre ultrazvuk v medicíne.
Navrhovaná štruktúra vzdelávacieho programu
- kurzy a workshopy „kompletné klasické TTE“ (určený hl. pre kardiológov a internistov)
- kurzy a workshopy „kompletné klasické TEE“ (určený hl. pre kardiológov a internistov)
- kurzy a workshopy „základné TTE“ (určený hl. pre anestéziológov, lekárov intenzívnej a urgentnej medicíny)
- kurzy a workshopy „základné TEE“ (určený hl. pre anestéziológov, lekárov intenzívnej a urgentnej medicíny)
- kurzy a workshopy „point-of-care“ sonograf. vyšetrenia (zamerané na základy vyšetrovacích protokolov FAST, FATE a BLUE)
- samovzdelávacie kurzy TTE a TEE, vytvorené a hodnotené v softvérovom didaktickom prostredí simulátora